Bergpreknen, talen fra fjellet.
«….. meget folk fulgte ham fra Galilea og Dekapolis og Jerusalem og Judea og landet hinsides Jordan.
Og da han så folket, gikk han opp i fjellet……..» Mat.5.7
Det samlet seg store menneskemasser der Jesus var.
Ryktene om alle de mektige gjerningene han gjorde, bredte seg raskt i befolkningen. Mange trengende og syke søkte ham, og han helbredet dem.
Man ønsket å se denne mannen, høre ham og kanhende få oppleve undergjerninger.
Både Romas tjenere og tempelets tjenere var skeptiske til Jesus, så de fulgte også med på hva han gjorde, men bare for å stoppe ham om anledningen bød seg.
Man var dengangen i et milleniumsskifte, og etter datidens tidsforståelse var en stor tidsepoke, en eon, over, og en ny tid var kommet.
Solen, som bruker ca 25000 år på sin vandring i zoodiaken, hadde stått i Værens tegn i ca 2000 år, og var nå på vei ut av Væren og inn i Fiskenes stjernetegn.
Solen ga stjernetegnet herskerstatus, og tegnets karakter ville få betydning for all verden.
Tegnet som sto motsatt Væren(Aries, Ram) i dyrekretsen, var Vekten. Vekten er et utrykk for loven, og væren er offeret som gis for lovbruddet.
Folkene hadde fulgt dette himmelske herskertegnet på hver sine måter på hver sine steder, og felles for kulturene i denne tiden var at de fikk lover og offerriter.
Nå kom en ny tid. Solen gikk ut av Væren og inn i Fiskenes tegn, og motsatt Fisken på himmelen, er jomfruen. Dermed ble fisk et hemmelig symbol for Jesus, og Jomfru Maria fikk stor betydning
Man ventet endringer i verden som skulle uttrykke den nye tiden.
Man fikk Keisere både i øst og vest. Verdensherskere. Kongene ble underordnet keiseren.
Den Romerske keiser, Cesar, var enehersker og erobrer. Han samlet Europa og ga lover som skulle prege samfunnet i den nye «eonen», den nye tiden.
I østen samlet den første keiseren, Qin Shi Huangdi, Kina, og de østlige religionene var forberedt på den nye tiden ved Buddhas lære.
Dyreofringens tid var over, lovens ånd skulle lede hjertene, for den nye tiden vektla kjærlighetens dyder.
Keiseren var tidens svar på Messias, Guds salvede. Han var samfunnets både politiske og religiøse overhode, godt i tråd med prestekongeidealet.
Å lansere andre Messiaser var å regne som opprør, skjønt man brød seg lite om de mange små opprørerne.
Det hadde vært mange «opprørere» og «messiaser» også i Israel, og folk regnet Jesus som en av dem, samtidig som de erfarte at han ikke var som de andre!
Han vandret rundt i Israel og gjorde kraftige undergjerninger: Blinde ble seende, døve ble hørende, syke ble friske, døde oppsto og synder ble tilgitt.
Folk flokket seg om Jesus og håpet at han virkelig var den Messias som deres profeter hadde talt om.
Spørsmål som berørte dem, og som ble samtalt om, var:
Er han den Messias vi venter på? Er han den som skal befri oss fra romerne? Er han Elias? Kommer Guds rike, fredsriket, endelig til jorden?
Slikt tenkte folket på, og de flokket seg om Jesus hvor han gikk.
Så gikk Jesus opp på fjellet for å tale til folket.
Å gå opp på fjellet var en sterk symbolhandling. Fjellet var himmelens bilde!
Over jorden hvelver himmelen seg som «berget det blå». Eventyr og fabel, gamle sagn og myter tar oss med inn i fjellet og trollbinder oss.
Her møter vi Platon i hans hulelignelse og alle naturreligionenes underlige fortellinger .
Tar vi en reise gjennom Bibelen, fra fjell til fjell, får vi de store høydepunktene i bibelhistorien.
- Noahs ark landet på Ararat,
- Abram ofret Isak på Herrens berg,Moria,
- Moses kalles av Gud i den brennende tornebusken på Guds berg, Horeb,
- Israels pinse var da Gud steg ned på Sinaifjellet, der Gud skrev Lovens ord på stentavler,
- «velsignelsen og forbannelsen», oppsummeringen av loven fra Garisim og Ebal,
- Elias oppgjør med Baalsprestene på Karmel
- Jesus fristes av djevelen på et høyt fjell
- han proklamerer Himlenes rike fra fjellet,
- han er på forklarelsens berg sammen med Moses og Elias,
- han kom ofte til Oljebergetog ga Misjonsbefalingen derfra.
- han ble korsfestet på Golgata .
Med dette samtidens billedspråk i tankene følger vi folkemengden til fjellet der Jesus steg opp. Folk var fylt av forventning og spenning til hva Jesus ville si.
Ville han utrope seg til Messias? Lede opprør mot Romerne? Ville han skape det lovede fredsriket?
«….Jesus opplot sin munn og sa:
Salige er de fattige i ånden; for himlenes rike er deres.
Talen fra fjellet åpnet med å sette alt som er svakt, sårbart og lite, først.
Det var ikke de skriftlærde, lærerne og de mange nidkjært rettferdige som ble satt først, men de fattige i ånden.
De har samme stilling som barna: Himlenes rike er deres.
Det var revolusjonerende ord, en proklamasjon for himlenes rike!
«Salige er de som sørger; for de skal trøstes.
Salige er de saktmodige; for de skal arve jorden…….»…..(les hele kap5 v.1-12)
Deretter sier han hva disiplene og folket, Israel, er :
» Dere er jordens salt……..og……dere er verdens lys…» (v.13-16)
Salt er konserverende ved sin evne til å trenge inn i vev og drepe bakterier ol. Slik er saltet et urgammele bilde på renselse og dom.
Her aner vi Israels skjebne på jorden, spredt blant folkene bærer de guds lov med seg, hvorenn de havner.
De bærer dommen ut i all verden!
De er også verdens lys.
Verdens lys sammenlignes med at en by som ligger på et fjell, ikke kan skjules.
Denne sammenligningen griper dypt inn i de store forestillingene om nattens himmelhvelving med sitt lys. Som himmelens lys, datidens billedspråk, slik var
Israel, fordi de bar med seg Guds ord, dem som bringer lyset ut i verden. Det samme lys som Jerusalem, den Hellige by, var et bilde på.
Og dette er dommen, at lyset er kommet til verden, sier evangelisten Johannes.
Så bekjentgjør han sin oppgave:
«Jeg er ikke kommet for å oppheve loven og profetene, men for å oppfylle.»
Loven, jødenes stolthet og glede, skulle oppfylles og ofrene skulle opphøre ved det ene evigvarende offer, ham selv.
Deretter utdyper han lovens krav om fullkommenhet:
«Dere har hørt det er sagt….,men jeg sier dere….»
hvor han viser ved eksempler fra loven at lovens fulle mening griper dypt inn i sinnet:
- .. det er sagt: Øie for øye, og tann for tann! Men jeg sier dere at dere ikke skal sette der opp mot den som er ond mot dere, men om noen slår deg på ditt høyre kinn, da vend også det andre til ham,
- ……vil noen føre sak mot deg og ta din kjortel, da la ham også få kappen……gi den som ber deg….
- elsk deres fiender, velsign den som forbanner dere, gjør vel mot den som hater dere, bed for den som forføger dere……..-«
Da Jesus steg opp på fjellet proklamerte han «kjærlighetens lov» som lovens oppfyllelse og som grunnvollen i det kommende Guds rike.
Han kom og gjorde alt det gamle nytt, for ikke en tøddel av loven skulle forgå før det (loven) var skjedd alt sammen.
Og da han gikk ned fra fjellet fulgte meget folk ham.
Kjærlighetens og fredens evangelium og det evige offer, har virket blant oss i 2000 år. Det korn som ble lagt i jorden har spirt og innhøstningens tid er kommet.
I alle kulturene forbereder man seg på «dommedag» og det nye som skal prege kulturen vår de kommende 2000 år.
Solen har gått ut av Fiskenes tegn, og inn i Vannmannens tegn, det er tiden Guds profeter har lovprist; det er tiden hvor Guds ånd skal utgydes over alt kjød, tiden for fredsriket, Guds rike på jorden.
Løven, som står anti Vannmannen på himmelen, er et ildtegn. Vannmannen kommer med vannet.
Gjennom hele Bibelen er ilden bilde på Gud og Guds dom, og vannet er bildet på Guds nåde. Tankene går til Daniel 7,9->
«….mens jeg så dette, ble det satt frem stoler, og en gammel av dager satte seg; hans kledebon var hvitt som sne, og håret på hans hode var som ren ull; hans trone var ildsluer, og hjulene på den var brennende ild. En strøm av ild fløt frem og gikk ut fra ham; tusen ganger tusen tjente ham, og titusen ganger titusen stod foran ham; retten ble satt, og bøker ble åpnet……………fremdeles fikk jeg i mine nattlige syner se hvorledes en som lignet en mennneskesønn, kom med himmelens skyer; han gikk bort til den gamle av dager og ble ført frem for ham. Og det ble gitt ham herredømme og ære og rike, og alle folk og ætter og og tungemål skulle tjene ham. Hans herredømme er et evig herredømme, som ikke forgår, og hans rike er et rike som ikke ødelegges……»
Han som kommer med himmelens skyer, det livgivende regnet, er vannmannen vi venter på.
Ingen kommentarer så langt.
-
Arkiv
- april 2021 (1)
- juli 2019 (1)
- juni 2019 (3)
- januar 2019 (1)
- desember 2018 (2)
- mai 2018 (2)
- august 2017 (1)
- oktober 2016 (1)
- april 2016 (1)
- januar 2016 (1)
- desember 2015 (1)
- november 2015 (1)
-
Kategorier
-
RSS
Entries RSS
Comments RSS
Legg igjen en kommentar